Coraz więcej słyszysz o move house i podoba Ci się idea bycia niezależnym, mobilnym, wolnym, ale… nie wiesz, jak wygląda korzystanie z micro house od strony praktycznej? Gdzie można postawić dom mobilny, jakie formalności są z tym związane? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie mini house, przygotowaliśmy kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Smart tiny house to energooszczędny, ekologiczny dom na kółkach, z którego można korzystać przez cały rok. Pełni te same funkcje, co dom tradycyjny, z tą różnicą, że jego przestrzeń jest ograniczona, jest też mobilny.
Mini house, określany też jako moving house, to najczęściej dom o wielkości od 20 mkw. do 30-35 mkw. Budowany jest z gotowych modułów oraz prefabrykatów, które dopasowuje się do potrzeb właściciela. Jego konstrukcja jest nietypowa – projektowany jest na nadwoziu charakterystycznym dla przyczep samochodowych. Dzięki temu jest mobilny, właściciel może przemieszczać się razem ze swoim domem.
Według aktualnych polskich przepisów możliwa jest budowa domu do 35 mkw. bez starania się o pozwolenie na budowę. I to by wystarczyło, aby zakup micro house odbywał się bez zbędnych formalności.
Jeśli jednak zarejestrujesz camping house w wydziale komunikacji, to wtedy mobilny dom nie będzie traktowany jako budynek, a jako pojazd. Tym samym domek na przyczepie nie podlega prawu budowlanemu.
Warto mieć na uwadze tylko jedną rzecz. Jeśli tiny house jest oficjalnie pojazdem, aby móc się z nim przemieszczać, musisz posiadać odpowiednie prawo jazdy. W przypadku samochodów o DMC do 3,5 tony, które ciągną przyczepę o masie nie większej niż 3,5 t, wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E.
Według przepisów tiny homes nie stanowi nieruchomość, a przyczepę, która dopuszczona jest do ruchu drogowego. Oznacza to, że w praktyce możesz postawić go gdziekolwiek, o ile nie jest to teraz prywatny, a także obszar, na którym występuje zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. A więc to, co Cię najbardziej interesuje, to przepisy ruchu drogowego.
I tym samym domki na przyczepie można postawić np. nad jeziorem, czy w innym urokliwym otoczeniu.
Nie musisz posiadać własnej działki, aby móc w danym miejscu postawić domek na przyczepie samochodowej. Musisz jedynie wcześniej sprawdzić, czy w miejscu, w którym chcesz się zatrzymać, nie występuje zakaz ruchu samochodowego, nie jest to teren prywatny (chociaż w tym wypadku często istnieje możliwość wynajmowania określonej przestrzeni przez wskazany przez siebie czas).
Wiesz już, że domek na przyczepie samochodowej to minimum formalności. A jak przebiega jego budowa? Tiny house opiera się na technologii szkieletowej, projektowany jest z prefabrykatów i gotowych modułów.
Możesz wybrać jeden z gotowych projektów tiny homes lub zlecić dopasowanie go do swoich potrzeb pod kątem wielkości, rozkładu i ilości pomieszczeń.
Sam czas realizacji to zaledwie kilka tygodni. Jednocześnie, w zależności od Twojego budżetu, możesz zdecydować się na dom mobilny w wersji surowej, do wykończenia lub w opcji „pod klucz”, czyli gotowy do zamieszkania, z pełnym wyposażeniem.